بخشی از متن:
لینک دانلود و خرید پایین توضیحات
دسته بندی : وورد
نوع فایل : word (..docx) ( قابل ویرایش و آماده پرینت )
تعداد صفحه : 4 صفحه
قسمتی از متن word (..docx) :
طرح درس روزانه ادبیات فارسی 2
به نام خدا
(طرح درس روزانه : درس ادبیات فارسی 2 نام درس : رستم واشکبوس (درس 2
کلاس : دوم تجربی صفحات کتاب : 7 تا 12 تاریخ تدریس : هفته ی دوم مهر ماه
مدت جلسه : 90 دقیقه تعداد دانش آموزان : 16 نفر نام دبیر : ف – جوادی
اهداف کلی :
1 - آشنایی با گونه ها و نمونه های ادبیات حماسی .
2 – آشنایی با فردوسی به عنوان شاعری حماسی .
هدف ها
اهداف جزئی :
1- آشنایی با شخصیت های داستان ( رستم واشکبوس )
2- آشنایی با حماسه ی طبیعی.
3- آشنایی با سبک خراسانی و ویژگی های ادبی شاهنامه .
4- آشنایی با آرایه ی واج آرایی به عنوان یکی از آرایه های مهم در اشعار حماسی .
اهداف رفتاری :
در پایان جلسه انتظار می رود دانش آموزان بتوانند :
1- حماسه را تعریف کنند .
2- انواع حماسه را نام ببرند .
3- معنی ومفهوم اشعار فردوسی را بیان کنند .
4- شخصیت فردوسی را بشناسند و به فرهنگ اصیل ایرانی علاقه مند گردند .
5- ویژگی های ادبی وسبکی شاهنامه را تشخیص دهند .
6- آرایه واج آرایی را در نمونه های مختلف بیابند .
7- خلاصه داستان را بازگو کنند .
شیوه تدریس : استفاده از وسایل سمعی بصری - نمایشی - کار گروهی – سخنرانی
وسایل کمک آموزشی : کتاب درسی – شاهنامه ی فردوسی - تابلو وماژیک – تصاویر متناسب با درس – ضبط صوت و نوار نقالی
5
دقیقه
آغازی : شروع کلاس با نام خدا وسلام واحوال پرسی ، نوشتن متنی زیبا روی تابلو ،حضور وغیاب بررسی وضعیت فیزکی کلاس وجوّ عاطفی فراگیران .
فعالیتهای پیش از شروع تدریس
20
دقیقه
ارزشیابی تشخیصی ( طرح پرسش هایی از درس گذشته ) :
الف : از دانش آموزان می خواهیم اشکالات احتمالی خود را در مورد درس گذشته مطرح کنند .
ب : با طرح سوالاتی از این نمونه میزان یادگیری دانش آموزان از درس قبل سنجیده می شود :
1- خواجه عبدا...... انصاری کیست وآثارش چیست ؟
2- ویژگی آثار خواجه عبدا.... را در متن درس نشان دهید .
3- شهریار را معرفی کنید .
4- ویژگی غزل « علی ای همای رحمت » را بگویید .
5- چندبیت وچند جمله ی مشخص شده از درس را معنی کنید .
6- آرایه ی تلمیح را با ارائه مثال هایی از درس توضیح دهید .
7- آرایه های ابیات تعیین شده از درس را مشخص نمایید . ( متناسب با آموخته های قبلی )
8- معنی چند واژه ی مشخص شده را بگویید .
10
دقیقه
1- نصب تصاویر روی تابلو .
2- آماده نمودن ضبط صوت .
ایجاد انگیزه
3- بررسی وضعیت بازیگران نمایش .
4- معرفی شخصیت های داستان .
5
5
10
5
10
10
با توجه به شیوه ی تدریس ، مراحل زیر به ترتیب انجام خواهد شد :
1- گوش دادن به متن درس از طریق نقّالی به کمک ضبط صوت .
2- روخوانی متن درس توسط معلّم .
3- ایفای نقش به وسیله دانش آموزان .
4- کار گروهی برای یافتن لغات دشوار وتعیین آرایه های درس .
5-تعیین چند بیت برای برای بیان معنی با هم فکری دانش آموزان وایجاد فرصت تفکر ومشورت به گروه های از پیش تعیین شده وتبادل نظر در این زمینه .
6- جمع بندی مطالب ، بیان ریزه کاری های دزس ، بیان آرایه ها ی شعر وتوجه به آرایه ی جدید وتدریس آن ( واج آرایی ، مبحث مطرح شده در « بیاموزیم » ) ، معنی ابیات .
ارائه ی درس جدید
5
دقیقه
در این مرحله با طرح سوالاتی از درس جدید ، از دانش آموزان انتظار می رود که :
1- حماسه ی طبیعی را بشناسند .
2- معنی لغات وابیات را بدانند .
3- آرایه ی واج آرایی را تشخیص دهند .
4- سبک خراسانی را توضیح دهند .
5- ویژگی های سبک خراسانی را نشان دهند .
ارزشیابی تکوینی
5
دقیقه
تعیین تکلیف برای دانش آموزان برای جلسه ی آینده :
1- حل خودآزمایی در دفتر .
2- آمادگی برای پاسخ گویی به سوالات درس تدریس شده .
3- مشخص نمودن گروه نمایش و تقسیم نقش ها .
ارزشیابی پایانی